Karaciğer Sirozu Nedir?

Bazı hastalıklar sonucunda karaciğer hücrelerinin hasar görmesi, normal karaciğer dokusunun yerini bağ dokusunun alması halidir. Bunun sonucunda karaciğer fonksiyonları bozulur.İlerleyici bir hastalıktır. Tedavi edilmezse ölümcül bir hastalıktır.
Ülkemizde karaciğer sirozunun en sık nedeni hepatit B enfeksiyonudur. Hepatit C, hepatit D, kronik alkol tüketimi, karaciğer yağlanması, karaciğere toksik etki yapan ilaçlar, kalp yetmezliği, karaciğerde bakır ve demir depolanması (wilson sirozu, hemakromatozis) , karaciğer toplar damarlardaki tıkanmalar, bazı otoimmün hastalıklar (otoimmün hepatit, primer biliyer siroz, primer sklerozan kolanjit) diğer siroz yapan hastalıklardır.

Belirtiler;

  • Hastalığın erken döneminde genellikle çok az yakınma vardır.
  • Hastalarda halsizlik, kuvvetsizlik, dermansızlık ve çabuk yorulma görülebilir.
  • Hastalık ilerledikçe iştahsızlık,bulantı, müphem karın ağrısı,cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, adet düzensizlikleri, kaşıntı, idrar renginde koyulaşma, erkeklerde memelerde büyüme ve ağrı, ciltte morarmalar ,burun ve dişeti kanamaları görülebilir.
  • Hastalığın en ileri döneminde (dekompanse siroz dönemi) karında asit (karın boşluğunda su birikmesi) , gözlerde sararma, şuur bozukluğu (karaciğer koması) ve yemek borusu ve midedeki varislerden kanamalar beklenen bulgulardır.

Tedavi Yöntemleri;

Tedavideki asıl amaç karaciğerde bağ dokusu oluşumunu (fibrozis) yavaşlatmak ve oluşabilecek komplikasyonları (arazları) engellemek veya en aza indirmektir.Karaciğer sirozunu tedavi etmeden önce hastalığı yapan nedeni mutlaka ortaya çıkarmak gereklidir.
Sirozun nedenine yönelik tedavi yanında koruyucu tedbirleri elden bırakmamalıdır.Hasta karaciğeri daha fazla bozacak alışkanlıklardan ve ilaçlardan uzak durulmalıdır.Alkol kesinlikle kullanmamalıdır.Yüksek dozda A vitamini içeren vitaminler, parasetamol içeren ağrı kesiciler, kontrolsüz romatizma ilaçlarının kullanımı karaciğerin daha da bozulmasına ve ciddi kanamalara yol açabilir.
Yağ, karbonhidrat ve proteini dengeli bir şekilde almaları önerilir. Çok fazla şekerli, tatlı, hamurlu gıdalardan uzak durmalıdır.Bu husus son derece önemlidir.
Karaciğer sirozlu hastalar normal insanlara göre artmış enfeksiyon riski taşıdıkları için temizlik koşullarına uyum ve aşılanma son derece önemlidir.
Karında su biriken ve bacaklarda ödem olan hastaların tuz kısıtlaması önemlidir.Beraberinde idrar söktürücü ilaçlar almaları gerekir.
Karaciğer sirozlu hastalarda ölüme neden olabilen yemek borusu ve midedeki varislerden kanamalar olabilir.Bunların ilaçla ve endoskopik yollarla tedavi edilmesi gereklidir.Uygun aralarla endoskopi yapılıp varislerin kontrol edilmesi şarttır.
Hastalığın ileri aşamalarında karaciğerin vücuttaki zehirli maddeleri temizleyememesi nedeniyle hastalarda karaciğer koması gelişebilir.Bu tabloda ölüm riski yüksektir.Bu nedenle hastaların acilen hastaneye yatırılması gereklidir.
Karaciğer yetmezliği karaciğerin ileri derecede hasarına bağlı olarak hayatın devamını sağlayamaması halidir.Bu duruma gelen ve gelebilecek hastalarda karaciğer nakli için gerekli hazırlıklara hemen başlanmalıdır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: