Hipofiz Yetmezliği (Hipopituitarizm) Nedir?

(Hipofiz Ön Lob Hormonlarının Yetersiz Salgılanışı) Hipopitüitarizm, hipofiz bezinin hipofiz bezi hormonlarından bir veya daha fazlasını yetersiz miktarda salgılaması ile görülen bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerde kalıtsal olarak hipopituitarizme eğilim vardır. Diğer insanlar bilinmeyen nedenlerden dolayı bu hastalığa yakalanırlar. Ancak olayların birçoğunda nedenin belirlenmesi mümkündür. Bu durum bezdeki herhangi bir tümör nedeniyle ortaya çıkabilir veya ciddi bir kafa yaralanmasından sonra gelişebilir. Hipopituarizm bazı kadınlarda doğumdan sonra ortaya çıkar. çünkü hamilelik sırasında normal olarak büyümesi gereken bez öylesine fazla büyür ki, bunun için gerekli olan oksijen veya kanla verilen diğer maddeler vücut tarafından temin edilemez hale gelir. Daha sonra hipofiz bezi dokularının bir kısmı veya hepsi ölür.

Belirtiler;

  • Çocuklarda: Büyüme ve cinsel gelişimde yavaşlama, Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü) ortaya çıkar.
  • Yetişkinlerde: Kadınlarda adetten kesilme, kısırlık veya doğumdan sonra süt verememe, erkeklerde azalan cinsel istek, sakal ve vücut kıllarının dökülmesi, göz ve ağız çevresindeki ciltte ince kırışıklıklar, bitkinlik, iştahta azalma ve bazen kilo kaybı görülür.
  • Stresli bir durum veya enfeksiyon nedeniyle tansiyonun çok fazla düşmesi ve ateş.
  • Hipofiz bezinin diğer bezleri de harekete geçiren diğer hormonları salgılaması nedeniyle, bu hormonların yetersiz salgılanması hipotiriodizm ve addison hastalığı da dahil olmak üzere diğer bazı hastalıkların belirtilerini ortaya çıkarabilir.

Tedavi Yöntemleri;

Tedavinin yapılabilmesi için eksik olan hormonların yerine konması gerekir. Bedende hangi hormon eksikse, hastaya bu hormon ilacı verilir. Kortizon ilaçları ACTH eksikliğinde, levotiroksin TSH eksikliğinde, östrojen tedavisi FSH ve LH eksikliğinde kullanılır. Büyüme hormonu ve testosteron uygun olan hastalara verilir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: