Guillain Barre Sendromu Nedir?

Guillain-Barré sendromu (GBS), sinir sistemiyle ilgili bir sorundur. Bu hastalık, kas zayıflığına, refleks kaybına, kollarda, bacaklarda, yüzde ya da vücudun diğer kısımlarında hissizliğe ya da karıncalanmaya neden olur. Guillain-Barré sendromu (GBS), felce ve ölüme sebep olabilir. Ama birçok kişide durum daha iyiye gider ve az sayıda kalıcı sorun görülür. GBS nadir görülür. Hastalığın sebebi bilinememektedir, bağışıklık sistemi bazı sinirleri kaplayan maddeye (miyelin kılıfı) tahrip eder. Bu durum sinir hasarına sebep olur. GBS genellikle, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon geçirdikten sonra sinirleri etkilemeye başlar. Hastalık çoğu zaman akciğer, mide ya da bağırsak enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkar.

GBS’yi tetikleyebilecek enfeksiyonlar şunlardır:

 • Kampilobakter jejuni (Bir tür gıda zehirlenmesine sebep olabilir).
 • Mikoplazma (Zatürreye sebep olabilir.)
 • Sitomegalovirüs (CMV) (Ateş, üşüme, boğaz ağrısı, bezlerde şişme, vücut ağrıları ve yorgunluğa sebep olabilir).
 • Epstein-barr virüsü (EBV) (Mononükleoza sebep olabilir).
 • Varisella zoster virüsü (Suçiçeği ve zonaya sebep olabilir).

Belirtiler;

 • Ellerde ve ayaklarda ve bazen ağız ve dudak çevresinde hissizlik ve karıncalanma, bacaklarda, kollarda ve yüzün yanlarında kas zayıflığı, konuşmada, çiğnemede ve yutmada güçlük, gözleri hareket ettirememek, sırt ağrısı.
 • Belirtiler çoğunlukla, el ve ayak parmaklarında uyuşma ya da karıncalanmayla başlar.
 • Birkaç gün içinde bacaklarda ve kollarda kas zayıflığı oluşur.
 • Yaklaşık 4 hafta sonra, birçok kişinin durumu daha iyi olmaya başlar.
 • İlk birkaç hafta hastanede tedavi görmeniz gerekir.
 • Çünkü eğer bu zayıflık, nefesi, kalp atış hızını ve tansiyonu kontrol eden kaslara yayılırsa, GBS ölümcül olabilir.

Tedavi Yöntemleri;

GBS genellikle hastanede tedavi edilir. Hastane personeli, durumunuzun daha da kötüleşmediğinden ya da bir enfeksiyon kapmadığınızdan emin olmak için sizi dikkatlice izleyecektir. Nefes almanız, kalp atış hızınız ve tansiyonunuz dikkatli bir şekilde takip edilir. Bazı kişilerin, nefes almaya yardımcı olacak bir suni solunum cihazına ihtiyacı olabilir. Hastanede plazma değişimi ya da damar içi immünglobülin (IVIG) uygulaması yapılabilir. Plazma değişimi işleminde vücuttan kan alınır. Kandaki zararlı antikorlar temizlenir ve bu kan vücuda tekrar enjekte edilir. IVIG’de, kana yararlı antikorlar enjekte edilir. Bu tedaviler GBS’nin erken teşhisinde yapılırsa, vücudunuzun hastalıkla savaşmasına yardımcı olabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. İyileşme için 3-6 ay ya da daha uzun bir süre gerekebilir ve bazen GBS tekrarlayabilir. Eğer şiddetli kas zayıflığı varsa, fiziksel ya da oküpasyonel terapiye ihtiyaç olabilir. Ayrıca kas gücünü ve hareketini tekrar kazanmaya yardımcı olması için egzersiz yapması da gerekecektir.

 

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: