Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır. Belsoğukluğu doğrudan cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Hastalığın etkeni gonokok cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) adlı bir bakteridir. Belsoğukluğu etkeni mikroorganizma (Neisserria Gonorrhoeae) "farenjit" gibi boğaz enfeksiyonlarına da yol açabilmektedir. Bu durum özellikle oral seks yapan kişilerde sorun ortaya çıkmaktadır. N. Gonorrhoeae aynı zamanda kişilerde konjuktivit (gözde konjuktiva iltihabı), proktit (makad iltihabı), prostatit (prostat iltihabı), üretrit (uretra iltihabı) ve orşit (testis iltihabı) da yapabilmektedir. Neisserria Gonorrhoeae bakterisi taşıyan anneler normal doğum sırasında bebeklerine mikrobu taşıyabilirler. Yeni doğan bebeklerde gözün "konjuktiva" adı verilen beyaz kısmı enfekte olabilir (konjuktivit) ve bu şekilde "körlük" dahi gelişebilir. Bu yüzden yeni doğan bebeklerin gözlerine doğumdan hemen sonra bir takım antibiotikli göz damlaları damlatılmaktadır.

Belirtiler;

  • Bel soğukluğu hastalığı sıklıkla kişilerde belirti vermez yani "asemptomatik" seyreder.
  • Bel soğukluğu genellikle cinsel ilişkiden ortalama olarak 4-6 gün sonra belirti vermektedir.  Bunlar: Cinsel organdan (erkekte penis ucundan, kadınlarda vajina içinden) gelen sarımtırak ve kıvamlı sıvı akıntılar (irin gibi)
  • Pelvik İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda kısırlık nedenidir.
  • Adet dışı kanama (Adet düzensizliği)
  • Kronik kasık ağrıları
  • İdrar yapma esnasında ağrı, acı ve yanma hissi (Sistit)
  • Sık idrara çıkma (pollaküri)
  • Boğaz ağrısı (farenjit) şeklindedir.

Tedavi Yöntemleri;

Bel soğukluğu hastalığı antibiotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu etkeni penisilin grubu antibiyotiklere dirençlidir. Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubu antibiotikler tercih edilmektedir. Gonore tedavi edilmediğinde hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık sebebidir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: