Gardnerella Vajiniti Nedir?

Genellikle cinsel ilişki ile bulaşan Gardnerella vajinalis isimli bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Ayrıca vajinanın normal yapısının doğal bileşeni olan laktobasillerin sayıca azalması ve yerini başta gardnerella vajinalis olmak üzere diğer bazı bakterilerin almasıyla da oluşmaktadır. En sık görülen sebeplerden biri sık yapılan vajinal duş uygulamalarıdır. Genelde üreme çağındaki kadınlarda rastlanır.

Belirtileri;

  • En sık görülen belirtisi sarı renkli akıntıgri renkli akıntı ve özellikle cinsel ilişkiden sonra belirginleşen kötü kokulu akıntı ve kaşıntıdır.
  • Kokulu akıntı tipik bir bulgudur.
  • Bu koku balık kokusuna benzer ve en sık adet sonrası ya da cinsel ilişkiyi takiben duyulur.
  • Gardneralla vajinalis enfeksiyonu çoğu zaman herhangi bir belirti de vermeyebilir.
  • Bazen sadece cinsel ilişkide ağrı , acı şikayeti, ilişki sonrası kaşıntı şikayeti ile kadınlar doktora başvurmaktadırlar.
  • Gebelerde sık görülür ve mutlaka tedavi edilmelidir. Şüphe durumunda vajinal kültür alınarak ile teşhis kesinleştirilir.

Tedavi Yöntemleri;

Bakteriyel vajinitin tedavisi kolaydır ve antibiyotiklere hemen cevap verir. Eş tedavisi de mutlaka yapılmalıdır. Tedavi ile "kokulu akıntı", "kaşıntı", ve vajina akıntı (sarı renkli akıntı) kısa sürede geçer.
Tedavi edilmediği takdirde ilitihap ilerleyip pelvik enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Genellikle 5 günlük antibiyotik veya vajinal fitil tedavisi şikayetlerin geçmesinde yeterli olmaktadır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: