Kıl Kurdu (Enterobiyozis) Nedir?

Halk arasında kıl kurdu olarak bildiğimiz sağlık sorunudur. Özellikle çocuklarda rastlanan bir parazit türüdür. Parazitin hamile dişileri geceleri makat civarına doğru hareket edip, bu bölgedeki deriye ortalama 10.000 yumurta bırakır ve ölürler. Her yumurta bir embriyon ihtiva eder ve birkaç saat içinde larva haline geçer. Yumurtaların makattan alınıp ağza götürülmesiyle bağırsaklara tekrar yüzlerce yumurta gelir ve bunlardan hemen larvalar çıkar ve birkaç ay geçmeden bu yeni larvalar da yumurtlayacak hale gelirler ve aşağıya hareket edip makat derisi civarına yumurtalarını bırakırlar.
Çamaşır ve yataklara da dökülen yumurtalar dış ortamda da canlılıklarını koruduklarından ailenin bir üyesinde kıl kurdu bulunması bütün fertlerde de bulunduğu manasını taşır. Bu yüzden tedavi bütün aileye yapılır.

Belirtiler;

  • Özellikle geceleri olan makat kaşınmasıdır.
  • Bunun sebebi yumurtalarını bırakmak için olgun dişi parazitlerin aşağılara doğru hareket etmeleridir.
  • Huzursuzluk, uykusuzluk, yatağını ıslatma diğer şikayetlerdir.
  • Kaşınma neticesinde makat bölgesinde egzama ve iltihabi yaralar teşekkül edebilir.
  • Sabahları ağızdan su akıp yastığı ıslatır.

Tedavi Yöntemleri;

Tedavisi için bütün aile bireyleri ele alınmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıkınca elleri sabunla iyice yıkamalıdır. Çocukların makatlarını kaşıyıp, ellerini ağızlarına götürmeleri engellenmeli, tırnakları iyice kesilmelidir. İlaç olarak pyrantel pamoat, kilo başına 11 miligram şeklinde tek doz olarak verilir ve on beş gün sonra tekrar edilir. Mebendazol, pyrivinium pamoate ve piperazine citrate tedavide kullanılan diğer seçeneklerdir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: