Deri (Cilt) Kanseri Nedir?

Deri kanseri için kontrol yaparken bakmamız gereken dört farklı lezyon çeşidi vardır.

Bazal Hücreli Kanser; Bazal hücreli kanser en sık karşılaşılan ama en az tehlikeli olan deri kanseri çeşitidir. Sıklıkla açık tenli insanların güneşe en çok maruz kalan vücut bölgelerinde ortaya çıkar. Bu kanser tipi çok nadir olarak vücudun diğer yerlerine yayılabilir. Uzun süre tedavi edilmezse, ülsere dönüşebilir veya derin dokulara zarar verebilir.

Aktinik Keratoz; Genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Özellikle yüz, boyun, kulaklar, el arkası ve kafa derisi gibi derinin uzun süre güneş ışığına maruz kalmış kısımlarında görülür. Güneşin UV ışınlarına uzun süre maruz kalan açık tenli kişilerde aktinik keratoz riski çok daha fazladır. Aktinik keratoz, kanser gelişiminden önceki basamak olarak kabul edilir ve % 10 veya %15 oranında skuamöz hücresi kansere dönüşme potansiyeli taşır, bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir.

Skuamüz Hücreli Kanser; Skuamöz hücreli kanser en çok görülen ikinci deri kanseridir. Özellikle yüz ve saç derisi gibi güneşe aşırı maruz kalan ciltlerde görülür. Çoğunlukla aktinik keranoz üzerinden gelişir ve bazal hücreli kansere benzerlik gösteririr. Buna rağmen, görülen lezyonlar genellikle daha kabarık ve kabukludur. Dudağa, kulağa, el ve ayak parmaklarına ya da immünsüprese hastalarda hızlıca yayılabilir. Lezyonu yok etmek için cerrahi müdahele gerekir.

Melanom; Melanom deri kanserleri arasında en az görülen tür olmasına rağmen en tehlikeli olandır, çünkü diğer organlara sıçrar. Daha erken yaşta da görünebilir. Haftalar ve aylar içinde süratle büyüyen koyu renk, düzensiz kenarları ve karışık renkleri olan lezyonlar şeklinde ortaya çıkar ve çok daha hızlı büyürler. Acil tedavi edilmesi gereklidir. Ayrıca siyah ve kahverengi olmayan pembe ve kırmızı nodüller şeklindedir.

Belirtileri;

  • Cilt kanserinin en önemli belirtisi deride yeni bir leke veya lekenin büyüklüğü, şekli veya rengindeki değişikliktir.
  • Diğer bir önemli işaret, cilt lekesinin cildinizdeki diğer lekelerden farklı gözükmesidir.
  • Buna çirkin ördek işareti de denir.
  • Bu uyarı işaretlerinden birini gözlemlemeniz durumunda vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz.

Tedavi Yöntemleri;

Cilt kanseri tedavisinde kanserli dokunun tümü herhangi bir kalıntı bırakılmadan çıkarılması hedeflenir. Cerrahi tedaviyle oldukça yüksek oranda başarı sağlanabiliyor. Yeterli derinlikte ve genişlikte çıkarılan kanserli doku ile kanserin tekrar ortaya çıkarılması önlenir.

Deri (Cilt) Kanserinden Korunma Yolları;

Cilt kanserine neden olan risk faktörleri ve UV maruziyeti azaltılarak korunma mümkün olabilir. Bu amaçla;

  • Örtünün. Güneşlenmiyorsanız üstünüze bir şeyler giyin, geniş kenarlı şapka takın ve cildinizi mümkün olduğu kadar koruyun. Gözlerinizi, UV ışınlarını en az %99 engelleyen güneş gözlüğü takarak koruyabilirsiniz.
  • Gölgede oturun. Güneş ışınlarının en sert olduğu saat 10:00 ile 16:00 arası güneşlenmeyin. Direk güneş ışınlarına maruz kalma sürenizi, uzmanların belirttiği sürelerle sınırlayın.
  • Solaryumda bronzlaşmaktan kaçının. Cilt kanserinin oluşmasına katkı sağlayabilir ve cildinizde uzun süreli zarara yol açabilir.
  • Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin.
  • Güneş koruma faktörü en az 30 olan geniş spektrumlu güneş kremleri kullanın. Güneş kreminizi 2 saatte bir, yüzdükten ve terledikten sonra sürdüğünüzden emin olun.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: