Beyin Felci (Serebral Palsi) Nedir?

Toplumda spastik olarak bilinen hastalardır. Bebeğin beyninde hasar vardır. Bu hasar doğum öncesinde, doğumda veya doğum sonrası oluşabilir. Zihinsel gerilik, hareketlerde bozukluk, havale geçirme, işitme, konuşma ve davranış bozukluklarına neden olabilen bir durumdur. Erken tanı çocukta kalıcı şekil bozukluklarının önüne geçebilmek açısından önemlidir.

Beyin felci (Selebral palsi) nedir?

Belirtiler; Beyindeki hasarın yeri ve şiddetine göre kaslarda aşırı kasılma veya gevşeklik görülebilir. Erken belirtiler aylara göre;

  • 1.ayda; Sürekli sessiz ve uyuşuktur. Emme bzukluğu, ısrarlı kusma, dış uyarılara karşı tepkisizlik, havale.
  • 3.ayda; Sırt üstü yatırıldığında baş ve topuklar üzerinde yay gibi durma, donuk yüz ifadesi.
  • 4. ayda; Başını kontrol edememesi, şaşılık ve parmakların bükülü olması.
  • 8. ayda; Dönme ve oturma aktivitelerinin olmaması, ellerini yeterli kullanamaması, tekme atarken iki bacağını birden düzleştirmesi, uzun oturma pozisyonunda bacaklarının ayrılmaması, çapraz durması.
  • 10. ayda; Emekleyememe, ayağa kalkmada bozukluk, ağızdan fazla salya akması, ismi ile çağrıldığında tepki vermemesi, verilen yiyeceği ağzına götürememesi.
  • 1 yaşında; Tutunarak yürüyememesi, parmak ucunda ya da bacaklarını çaprazlayarak yürümesi.

Tedavi Yöntemleri;

İlaçlar kasılmaları kontrol altına alabilmek için kullanılır. İlaçlar hastalığın iyileşmesine etki etmezler. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalığın vücut üzerindeki kalıcı etkilerini azaltabilmek için uygulanır. Uygun cihazların desteği ile ayakta durabilmesi, hareket edebilmesi sağlanmaya çalışılır. Gerekli durumlarda cerrahiden de yararlanılır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: