Akut Romatizmal Ateş (ARA) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Romatizmal kalp hastalığı ya da akut romatizmal ateş denilen hastalık; sıklıkla kalp ve eklemleri tutan, kalpte kalıcı hasar bırakıp, ameliyata kadar gidebilecek sonuçlara yol açan ateşli bir hastalıktır. Diğer etkilerinin önemsiz ve geçici olmasına karşın, kalp kapaklarındaki etkisi en tehlikelisidir ve ömür boyu kalıcı olabilen arızalar bırakabilir.
Boğazda üreyen Beta hemolitik streptokok denen ve anjine sebep olan bakteriler romatizmal ateş nedeni olabilir. Ancak boğazında bu bakteri üreyen herkes romatizmal ateşe yakalanmaz. Anjin geçiren hastaların %1-2’si romatizmal ateş olur. Kişiden kişiye değişebilen bazı bünyesel özellikler de hastalığın gelişmesinde rol oynar.
Bazı kişiler hasta olmadan taşıyıcı olup, boğazlarında streptokok bulundurabilirler. Bu tip hastalara portör denir ve iltihap bulguları yoksa tedavi vermek gerekmez. Romatizmal ateş bulaşıcı değildir. Fakat romatizmal ateşe yol açan ve boğaz iltihabı yapan, streptokok denilen bakteriler bulaşıcıdır.

Akut Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Daha çok 5-15 yaş arası çocuklar bu hastalığa yakalanırlar. Bu yaşlar dışında oldukça nadir görülür. Daha önce romatizma geçiren çocuklarda tekrar görülme olasılığı sık olduğundan, 15 yaş üzerinde de tekrar yakalanabilirler. Bu nedenle bir kez romatizma geçiren bir kişinin depo penisilinle korunmaya alınması şarttır.
Boğazda streptokok üremesi romatizma anlamına gelmez. Sadece boğaz iltihabı iyi tedavi edilmemiş ve bu hastalığa eğilimli hastaların bir kısmı (yaklaşık%3-5) romatizma hastalığı geçirir.Özellikle spor yapan veya çok hareketli çocuklarda akşam eve geldiğinde bacak ağrıları sık görülür. Özellikle baldırda veya diz arkasında, dinlenmekle veya masaj yapmakla geçen ağrılar zararsızdır. Eğer ateşle birlikte gece ağrı var ve sabah hala geçmemişse, hareket etmekte zorluk çekiyorsa, eklemde şişlik, kızarıklık ve sıcaklık gibi belirtilerden herhangi biri de varsa romatizma akla gelmelidir.
Hastalığı geçirenlerin tekrar bu hastalığı geçirme olasılığı hayli yüksektir. Bu nedenle bu hastaların mutlaka tekrarlama riskine karşı 3 haftada bir depo penisilin yaptırarak korunması gerekir.

Belirtileri;

  • Ateş
  • Eklemlerde gezici nitelikte ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık
  • Kalpte iltihap, kalp kapaklarında harabiyet, kalp yetersizliği, buna bağlı halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı gibi bulgular
  • Kol, bacak ve yüzde çeşitli tik gibi istemsiz hareketler
  • Deride dalga dalga harita gibi kaşıntısız kızarıklıklar

Akut Romatizmal Ateş Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi Yöntemleri Nelerdir? 
Akut romatizmal ateş tanısı alan hastaların tedavileri;

  • Streptokokal enfeksiyonun eradikasyonu,
  • Varolan klinik bulguların tedavi edilmesi,
  • Tekrarlayan streptokok enfeksiyonlarının engellenmesi için profilaksi uygulaması ve hasta ve ailesinin bu konunun önemi ile ilgili olarak bilgilendirilmesi,
  • Kardiyak tutulumu olan hastalarda bakteriyal endokardite yönelik profilaksi uygulanması ve bu konunun önemi ile ilgili hasta ve ailesinin aydınlatılması, şeklinde planlanır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: