Bebeklerde Akut Bronşit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bronşit akciğere giden hava yollarının iltihaplanmasıdır. Bronşit soluk borusunda ya da trakede ve bronşlarda enfeksiyon görüldüğünde ortaya çıkar. Bronşit kadın ya da erkek her yaş grubundan insanda görülebilecek yaygın bir hastalık olmasına rağmen bebeklerde henüz tam gelişmemiş bağışıklık sisteminden dolayı daha sık görülen bir hastalıktır.
Bebeklerde görülen bronşitin temel nedenleri şunlardır:

İnfluenza Virüsü: Bronşitin en yaygın nedeni bu virüs çeşididir. İnfluenza A ve B olmak üzere iki çeşittir. İnflüenza virüsü yaygın olarak grip virüsü olarak da anılır.

Bakteriler: Özellikle mikoplazma pnömoni adlı bakteri bronşite neden olan en yaygın bakteri türüdür.

Solunum Yollarını Tahriş Eden Maddeler: Günümüzde yoğun sanayileşmeden dolayı insanların soluduğu hava çok fazla kirlendiği için soluduğumuz havada bulunan fabrika ve egzoz dumanları, toz, çeşitli alerjenler ve sigara dumanı gibi tahriş edici gazlar özellikle bebeklerde henüz tam olarak gelişmemiş bronş tüplerinde enflamasyona neden olabilmektedir. Ayrıca polen tozları ve diğer toksinler de bronşite neden olabilir.

Bebeklerde akut bronşit nedir? belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bebeklerde Bronşit Belirtileri:

  • Bronşit bebeklerde şiddetli öksürüğe neden olabilmektedir. Bu özellikle uyku sırasında daha da kötüleşebilmektedir.
  • Öksürük belirtileri 10 gün kadar sürebilir. Bronşiyal enfeksiyonda vücutta yoğun mukus üretimi olur. Bu da zaman zaman bebeğin öksürmesine engel olabilir. Mukus çok yoğun olduğunda bebekler boğulma tehlikesi de geçirebilir.
  • Bronşların enfeksiyon kapması bebeklerde hırıltılı solunuma da neden olabilir.
  • Bronşit biraz daha şiddetli olursa bebekte ateş yükselmesine ve halsizliğe de neden olabilir.
  • Öksürük ve nefes alma zorluğundan dolayı enfeksiyon sırasında bebeğin uyku düzeni de bozulur.

Bebeklerde Bronşitin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hijyen; Öncelikle evinizi özenli bir şekilde temizleyin ve bebeğinizin temas edeceği herhangi bir şeyin temiz olduğundan emin olun. Kişisel hijyeninizden ve sizden bebeğinize geçecek mikroplara engel olmak için ellerinizi yıkayın ya da bir antiseptikle sterilize edin.

Bebeğin Beslenmesine Dikkat Edin; Anne olarak bebeğinizi emzirmeye devam edin. Çünkü anne sütünde enfeksiyonları engelleyecek birçok antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca bebeğinizi düzenli bir şekilde beslemek ve sıvı takviyesi yapmak aşırı mukus ve balgam üretiminin neden olduğu susuzluğu engellemek için çok önemlidir.

Nem Miktarını Artırın; Odada nem miktarını artırmak için bir buharlaştırıcı ya da nemlendirici kullanın. Nemli hava bebeğinizin hava yollarını tıkayan mukusun gevşemesini ve bronşitten dolayı görülen öksürüğün de iyileşmesine katkı sağlar. Burun tıkanıklığını engellemek için de bebekler için özel üretilmiş tuz solüsyonlarından kullanın. Mukusun yumuşaması için bu tuz solüsyonundan bebeğinizin burnuna damlatın. Yine mukusu çıkarmak ya da temizlemek için eczanelerden bebekler için bu amaç için üretilen özel şırıngalardan alın.

Balgam Söktürücüler; Pediyatristiniz tarafından tavsiye edilen balgam söktürücülerden göğüs bölgesindeki tıkanmayı çözmek için bebeğinize verin. Ayrıca boğaz ağrısını ve ateşi düşürmek için bebeklere uygun ilaçlardan da alabilirsiniz. Aspirin içerikli herhangi bir ilacı bebeğinizin bronşit tedavisi için kullanmayın. Aspirin içerikli ilaçlar bebeklerde Reye sendromu olarak bilinen ölümcül bir reaksiyona neden olabilir.

Solunumu Rahatsız Edecek Maddelerden Koruyun; Bebeğinizi sigara dumanı, toz ve diğer alerjenlerden koruyun. Temizliğiniz için kullandığınız kimyasal maddeleri sınırlandırın. Bunun yerine doğal bir alternatif olan karbonat ve sirke gibi maddeler kullanın. Karbonat ve sirke diğer kimyasallar gibi bronşit enfeksiyonunu tetikleyici koku veya gaz yapmaz.
Doktorun Verdiği İlaçlara ve Tavsiyelere Uyun

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: