Doğuştan Kalça Çıkığı (Gelişimsel Kalça Displazisi) Nedir?

Bazı bebeklerde uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkabilir ve bu duruma gelişimsel kalça displazisi yada DKÇ adı verilir. Bu anomalinin erken tespiti ve tedavisi son derece önemlidir.
Doğumsal kalça çıkığı 800 yeni doğan bebekten birinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, hormonal, mekanik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bebeklerin yüzde 40'ında çift taraflı çıkık mevcuttur. Kızlarda erkeklere oranla altı kat daha sık görülür. Kundaklama, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi uygulamalar eğilimi olan bebeklerde kalça çıkığına yol açabilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Açısından Riskli Bebekler;

  • Ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı mevcut olanlar.
  • Makat gelişi ile doğan bebekler veya anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda olacak şekilde kalan bebekler.
  • Boynunda bir yana doğru doğumsal eğrilik ''Tortikolis'' olanlar.
  • Ayaklarında doğumsal ortopedik şekil bozuklukları olanlar.

Doğuştan Kalça Çıkığı tedavi edilebilir mi?

Kalçada mevcut olan bir sorunu bakar bakmaz görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle doktorunuzun kontrol muayeneleri sırasında her defasında bebeğinizin kalçalarını da muayene etmesi önemlidir.
Ayrıca kalçası ultrason ile görüntülenebilir. Dört aylıktan daha büyük bebekler için ise kalça ekleminin görüntülenmesi için röntgen filmi çekilebilir.

Tedavi Yöntemleri;

Kalçadaki sorunların büyük bir kısmı ''Pavlik Bandajı'' ile tedavi edilebilir. Bu bandaj bebeğin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Bu bandaj ile tedavi edilen bebek her hafta doktor tarafından kontrol edilerek ve uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği gözlenir ve eğer yerleşmişse bu bandaj gece gündüz 2-3 ay kadar kullanılır.
Kalça çıkığı olan her yirmi bebekten birinde tedavi için bandaj yeterli olmaz. Böyle bir durumda bebeğe alçı uygulaması ve bacakların askıya alınması gerekli olabilir. Bazen de kalça çıkığının tedavisi için ameliyat gerekebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı;

  • Bebeğiniz kalça çıkığı açısından riskli grupta ise ve ultrasonografi kontrolü yapılmadıysa.
  • Bebeğinizin bacaklarının boyu birbirine eşit değilse.
  • Yürümeye başlayan bebeğinizde topallama fark ediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: