Çarpık Ayak (Pes Ekinovarus - Club Foot) Nedir?

Ayağın doğuştan içe ve aşağı doğru olan deformitesidir. 1/1000 sıklıkta görülür. Erkek bebeklerde daha sıktır. Ayağın iç tarafındaki yumuşak dokular (kas tendon ve bağ) gergin durumdadır ve kemik yapıda deformite vardır. Nedeni belli değildir. Kalça çıkığı ile birliktelik görülebilir. Bu nedenle bu hastaların kalça çıkığı riskine karşı muayene ve tetkikleri özenli yapılmalıdır. Pes Ekinovarus tedavisinde başarıyı sağlayan en önemli etmen ailenin uyumudur. Alçılama tedavileri ve sonraki dönemdeki breys tedavisinin düzenli ve uygun kurallarla tecrübeli ellerde yapılması başarıyı arttırır.

Çarpık Ayak nasıl tedavi edilir

Tedavisi Yöntemleri;

Pes Ekinovarus tedavisi haftalık yapılan alçılar ve manipülasyondur. Hastanın haftalık olarak 5-6 alçı yapılır. Son alçılama sonrasında ayak bileğinde yeterli hareket açıklığı elde edilmezse son alçılamada peruktan aşil tendonu gevşetme yapılması gerekebilir. Aşil gevşetme işlemi ciltten 3-5mm lik  tek bir kesiden kapalı olarak yapılır.

Aşil gevşetmesini takiben 3 hafta kalan alçı çıkarıldıktan sonra deformitenin tekrarlamasını önlemek için hastanın ayağına açısı doktor tarafından ayarlanmış breys takılır. Breys gün içinde sürekli takılı kalmalıdır. Sadece kıyafet değişimi ve hastanın yıkanması sırasında çıkarılıp sonrasında tekrar takılmalıdır. Uzun süreli breysin takılmaması deformitenin tekrarlamasına yol açar. Breysin takılma süresi hastanın breys uyumuna, deformite derecesine göre değişmektedir.

Tedavi sonrası tekrarlayan deformiteler 1,5-2 yaşına kadar basit cerrahi gevşetme ve alçı ile düzeltilebilir. Ancak bu yaştan sonra tekrarlayan veya tam olarak düzelmeyen ayak deformitelerinde kas nakilleri, bağ gevşetmeleri ve daha ileri deformitelerde de kemik ameliyatları gerekebilir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: