Semptomatik Saç Dökülmesi (Alopesi) Nedir?

Kafa derisine veya cildin diğer tüylü bölgeler saçsız yol açan ilerleyici saç dökülmesidir. Semptomatik saç dökülmesi, belirli bir kalıba uymayan yaygın saç seyrelmesiyle sonuçlanabilen, nedene bağlı olarak akut veya kronik telogen efluvium şeklinde seyreden bir saç dökülmesi şeklidir. Semptomatik saç dökülmesi, sistemik bir hastalığın bulgusu veya endokrinolojik anomalilere eşlik edebilmesi açısından önemlidir.
Özellikle kadınlarda görülen semptomatik saç dökülmesi ender olmayarak erken androgenetik alopesiyle birlikte bulunduğundan her iki tablonun ayırıcı tanısı ve birlikteliğinin saptanması oldukça önemlidir.
Semptomatik saç dökülmesinin tanısında, belirli bir kalıba uymayan alopesinin saptanması, trikogramda telogen saç oranının artmış olması gibi özellikler dikkat çekicidir. Ayrıntılı anamnez ve kan biyokimyası değerleri ve hormonal değerlendirme doğru tanı için çok önemlidir. Erken androgenetik alopesi ayırıcı tanısı için gerektiğinde karşılaştırmalı saçlı deri biyopsisi yapılması uygundur.

saç neden dökülür

Tedavi Yöntemleri;

Semptomatik saç dökülmesinin tedavisi çoğunlukla nedene yönelik olup, yanısıra biyolojik ajanlar kullanılabilir. Mezoterapi, her tip saç dökülmesinde temel tedavi ya da bu tedavilere ek tedavi olarak uygulanabilir.

Alopesi areata (saçkıran); halk arasında saçkıran olarak da bilinen bir sorundur. Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saç foliküllerine saldırısı sonucu oluşan bir tür saç dökülmesidir. Saç foliküllerindeki bu zarar genelde sürekli bir durum arz etmez. Bağışıklık siteminin saç foliküllerine bu saldırısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Alopesi areata yani saçkıran 20 yaşından genç insanlarda daha yaygındır. Diğer yandan çocuklar ve yetişkin insanlar da bu sorundan etkilenebilir. Kadınlar ve erkekler arasındaki dağılımı eşit düzeydedir. Alopesi areata yani saçkıran sorununda saç dökülmeleri beli bir yerde küme halinde dökülür ve o bölgede kellik şeklinde bir saçsız bölge oluşur. Bu saçsız bölge kafa derisinde birden fazla da olabilir. Bazen bu dökülmeler sadece saç bölgesiyle kalmayabilir. Kaş ve sakal gibi vücudun diğer tüylü kısımlarında da görülebilir. Alopesi areata’da nadir durumlarda saçlar bir daha geri gelemeyebilir. Fakat genelde 6 ay – 1 yıl içinde geri gelmektedir. Geri gelen saçlar kimi zaman daha ince ve beyaz çıkabilir. Alopesi areata tedavisindeki en yaygın yöntem saç derisine kortikosteroid enjeksiyon uygulamasıdır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: