Trikomanas Vajiniti Nedir?

Kadınlarda en sık görülen vajinal enfeksiyonlardan biridir ve  "Trichomonas vaginalis" adlı bir parazit etkendir. Parazit kadında sıklıkla vajina (hazne) ve rahim ağzını tuttuğu gibi uretra ve mesanede de yerleşme eğilimindedir. Bu organizma ile  enfekte olmuş bütün hastalar tedavi edilmelidir ve çift tedavisi yapılmalıdır. Trichomonas sıklıkla cinsel temas ile bulaşır.  Enfekte kadınların yaklaşık yarısının eşinde de aynı hastalık mevcuttur ve bu sebepten hastalığın tedavisinde sadece kadın değil eş de tedavi edilmelidir. Ancak cinsel ilişki olmadan da çevre koşullarına en dayanıklı parazit olduğu için banyo, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından, kirli havlulardan da bulaşma olabilmektedir.

Belirtiler;

  • Trikomonas vajiniti'nin en önemli belirtisi kokulu akıntı dır.
  • Haznede kaşıntı, yanma hissi, cinsel ilişki sonrası görülen vajinal kanama sıklıkla karşılaşılan yakınmalardır.
  • Sarı akıntı, köpüklü akıntı ve kokulu akıntı sık görülür.
  • Ayrıca cinsel organda vulvada  şişkinlik ve acı da olabilir.
  • Fakat unutmamak gerekir ki hastaların % 30’nda  hiç bir belirti  ve şikayet görülmemektedir.
  • Erkeklerde bu enfeksiyonu taşımalarına karşın normal olarak hiç bir belirti görülmez.
  • Ancak idrar borusu ve prostat rahatsızlıkları trikomonas enfeksiyonundan kaynaklanabilir, bu tür şikayetler olan erkeklerin ürülojik muayeneden geçmeleri önerilir.

Tedavi Yöntemleri;

Tanı için genellikle jinekolojik muayene yeterli olmaktadır. Kadınlarda vajina, erkeklerde ise idrar borusundaki akıntıdan örnek alınır ve bu örnek mikroskopta incelenir. Bulgulardan emin olunamıyorsa vajinal kültür alınır.Trikomonas vajiniti ağızdan alınan antibiyotikler veya fitiller ile kolaylıkla tedavi edilir. Eş tedavisi gereklidir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: