Nefrotik Sendrom Nedir?

Nefrotik sendrom idrarda fazla miktarda protein kaybı sonucu kanda albumin düzeyinin azalması, kolesterol ve yağ düzeylerinin artması ve vücutta yaygın şişliklerle seyreden kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağında sık görülebilen bir glomerüler hastalıktır.

Belirtileri;

  • Hastalık genellikle önce göz kapaklarında, takiben karında ve bacaklarda şişlik ile başlar
  • Tedavi edilmediği takdirde bütün vücutta yaygın şişlikler ve hayati sorunlara (akciğer ve kalp zarları arasında sıvı birikimi gibi) yol açabilir.
  • Göz çevresi en gevşek dokulardan biri olduğu için ilk belirti göz kapaklarında şişlik olmaktadır.
  • Hatta bu nedenle hekime başvuran çocuklar yanlışlıkla alerji tanısı alabilmekte ve tedavi gecikebilmektedir.
  • Bu nedenle göz kapaklarındaki şişlik iyi değerlendirilmeli ve bu çocuklarda mutlaka idrar analizi yapılmalıdır.
  • Bu hastalık bazen üst solunum yolu ve bağırsak enfeksiyonlarını takiben ortaya çıkabilmekte, genetik nedenli olanlarda ise bebeklik döneminden itibaren vücutta şişlikler başlamakta ve daha zor seyretmektedir.

Tedavi Yöntemleri; 

Kortizon tedavisine genellikle çok iyi cevap vermektedir. Kortizon tercihen bir nefroloji uzmanının kontrolünde başlanmalıdır. Kortizon kullanımı olduğu sürece tuzsuz diyet alımına özen gösterilmelidir. Kanda yağ ve kolesterol arttığından, ilerde gelişebilecek damar sorunlarını azaltmak için gıda tüketiminde buna da dikkat edilmelidir. Çocukta kilo takibi yapılmalı, idrar çıkışı yakından izlenmelidir.

 

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: