Folikasit Eksikliği Anemisi Nedir?

B-9 vitamini olarak da bilinen folikasit, ağırlıklı olarak turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Bu gıdalardan sürekli yoksun olan bir beslenme bir eksikliğe yol açabilir.

Folikasitin gıdalardan emilememesi de eksikliğe neden olabilir. Gıdalardan alınan birçok besin ince bağırsakta emilir. Crohn hastalığı veya çölyak hastalığı gibi ince bağırsak hastalığı bulunanlar ya da ince bağırsağının büyük bir kısmı ameliyatla alınmış veya baypas edilmiş kişiler, folik asit emiliminde zorluk yaşar.  Alkol de folikasit emilimini azaltır, bu yüzden aşırı alkol tüketimi eksikliğe yol açabilir. Bazı anti-nöbet ilaçları gibi belirli reçeteli ilaçlar, besinlerin emilimini engelleyebilir.

Hamile ve emziren kadınların, böbrek hastalığı nedeniyle hemodiyaliz uygulananlarda olduğu gibi, folikasit ihtiyacı daha yüksektir. Bu artan ihtiyacı karşılayamamak bir eksiklikle sonuçlanabilir.

Tedavi Yöntemleri;

Sağlıklı beslenme ve doktorunuz tarafından önerilen folik asit takviyeleri içermektedir. Çoğu durumda, folik asit takviyeleri ağızdan alınır. Normal günlük doz 400 mikrogram (mcg) ya da hamile kadınlar için günlük 600 mikrogramdır. Eğer folat emiliminde yaşıyorsanız, hayat boyu folik asit takviyesi almanız gerekebilir.

Folat yönünden zengin yiyecekler şunlardır:

  • Turunçgiller ve suları
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler
  • Gevrek ve ekmek gibi zenginleştirilmiş tahıl ürünleri
  • Kuru fasulye ve bezelye

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: