Şaşılık (Strabismuıs) Nedir?

Şaşılık (strabismus), iki gözden birinin, diğerine paralel olan halini kaybetmesidir. Bu durumda bakışlardaki derinlik ortadan kalkar. Yaklaşık 2,5 cm çapındaki gözlerimiz altışar adet kas ile hareket kazanır. Bu kaslardan birinde veya birkaçında kuvvet eksikliği ya da kuvvet fazlalığı varsa gözlerdeki paralellik kaybolacak ve o göz kayacaktır. Şaşılık (strabismus) tek bir gözde oluşabileceği gibi iki gözde birden de olabilir. Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir. Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir. Buradan sadece çocuklarda görülen bir durum olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde, geçirilen bir kaza sonucu ya da çocuklukta tedavi edilmemiş göz tembelliğinden dolayı görülebilmektedir. Erişkin bireylerde en sık karşılaşılan şikayet “çift görmedir.”

Gizli Şaşılık; Halk arasında en az bilinen şaşılık çeşididir. İki göz açıkken fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak gözlerden biri kapandığı zaman diğerinde kayma oluşuyorsa gizli şaşılık var demektir.

Belirtileri;

  • Gözde paralelliğin kaybolması
  • Göz sulanması
  • Ağrı
  • Baş ağrısı
  • Çift görme
  • Üç boyutlu görüntünün kaybolması
  • Bulanık görme
  • Baş veya yüzün bir yana dönük olması

Tedavi Yöntemleri;

Tedavide amaç; görmeyi korumak, gözleri paralelleştirmek, iki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır. Tedavisinde ilk tercih edilen yol gözlük tedavisidir. Kırma kusurları adını verdiğimiz miyop, hipermetrop gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan kaymalar, genelde gözlük taktıktan sonra düzelir. Gözlük tedavisi ile düzelmeyen olgularda ameliyat gerekli olur. Şaşılık ameliyatı, sorunlu olan göz kasına gerekli müdahalenin yapılması esasına dayanır.
Kaymaya neden olan kas içersine botilinum toksin (botox) enjeksiyonu yapıldığında gözde paralellik sağlanır, ancak etkisi yaklaşık 6 ay kadardır ve daha çok sinir felcine bağlı şaşılıklar gibi özel durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: