Subdural Kanama Nedir?

Subdural bir hematom, kafatası içinde beyin ile meninkslerin (beyni örten ince zarlar) dış tabakası (dura mater) arasında bir kan pıhtısı bulunmasıdır. Bu kan pıhtısı, genellikle dura materdeki kan damarlarını zedeleyen ağır kafa yaralanmalarının neden olduğu kanamalardan kaynaklanır.

Belirtiler;

  • Bir kafa yaralanmasından belli bir süre (dakikalarla haftalar arasında değişen bir süre, özellikle şuur kaybı olursa) sonra, kişide günden güne şiddetlenen ve tekrarlayan baş ağrıları ortaya çıkabilir.
  • Halsizlik, huysuzluk, konfüzyon, baş dönmesi ya da sersemleme belirtileri bulunabilir.
  • Vücudun bir tarafında güçsüzlük ya da paralizi gelişebilir. Ayrıca bu durumdan etkilenen çocuk ya da birey midede rahatsızlık ya da bulantı hissi olmadan kusabilir ve görmede bulanıklık ya da görme kaybı yaşayabilir.
  • Özellikle çocuklarda birdenbire ortaya çıkan subdural hematomlar genellikle, düşme ya da araç kazalarından birkaç saat-bir gün arasında bir süre geçtikten sonra ortaya çıkar ve konvülsiyonlar ile konuşma zorluğuna neden olur.
  • Yavaş yavaş gelişen kanamalarda kronik subdural hematomlar ortaya çıkabilir ve kafa yaralanmasından birkaç hafta sonra gelişerek, bu durumdan etkilenen çocuğun ya da bireyin düşünme ya da konsantre olma yeteneğinde bozulma gibi daha belirsiz şikayetler ile kendini gösterebilir.

Tedavi Yöntemleri;

Küçük subdural hematomların çoğu kendiliğinden geçer, Beyne bası riski taşıyan hematomların acilen cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: