Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit; diartrodial eklemleri ( eklem sıvısı salgılayan= sinovial eklem ) simetrik olarak tutan, klinik bulguları ve seyri hastadan hastaya değişiklik gösteren, kıkırdak tahribatı ve eklem erezyonları ile eklem harabiyeti ve deformasyonu oluşturabilen, çoğunlukla romatoid faktör (RF) (+) olan, eklem dışı bulguların eşlik ettiği, kronik inflamatuar eklem hastalığıdır.
Genetik, cinsiyet ve sex hormonları, infeksiyonlar, ısı şok proteinleri, tip II kollajen, sigara gibi etkenler hastalığın gelişiminde rol oynar.

Romatoid nedir

Bulgular; Klasik olarak simetrik, ancak asimetrik de olabilir. İlk tutulan eklemler sıklıkla el ve ayakların küçük eklemleridir. İlk yıllarda ağrı, şişlik, ısı artışı, hareket kaybı hakimken, ileri yıllarda deformiteler, eklem instabilitesine (hareket kısıtlılığına) bağlı fonksiyon kayıpları ön plandadır. El-ayak bilekleri, dirsekler, omuzlar, dizler ve kalçalar, servikal omurlar (boyun bölgesi) sık tutulan eklemlerdir.

Tedavi Yöntemleri;

Tedavide amaçlar, ağrı ve semptomları ortadan kaldırmak, eklem hasarını önlemek, fonksiyonel durumu arttırmak, hastalığın ilerlemesini durdurmak, oluşan deformiteleri düzeltmek, komplikasyonları önlemek, yaşam kalitesini arttırmaktır. Tedavi hastalığın şiddetine göre düzenlenir. Hastalığın durumuna göre ilaç tedavisinde düzenlemeler yapılmalı, tedavi mutlaka hekim tarafından başlanmalı ve kesilmelidir. İlaç tedavisine ek olarak hastalığın evresi, hastanın genel durumu, eklem tutulumunun yaygınlığına göre fizik tedavi ajanları tedaviye eklenebilir. Hastalık ve hastanın durumuna uygun bireysel egzersiz tedavisi düzenlenmelidir. Ayrıca deformite oluşan eklemlere uygun cihazların verilmesi tedavinin önemli bir parçasıdır. Ciddi eklem deformitesi olan hastalarda cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: