Polikistik Böbrek Hastalığı Nedir?

Polikistik böbrek hastalığı 500 ile 1000 doğumda bir görülen genetik bir hastalıktır. Bu hastalıkta böbrekte çok sayıda kist oluşur. Oluşan kistler, giderek büyüyerek sonunda böbreğin tamamen kistlerden oluşan bir organa dönüştürür. Böbreğin işlevsel kısmı kistler nedeniyle tamamen kaybolarak hasta sonunda diyalize girecek duruma gelmektedir. Diyalize giren hastaların %5’inin sebebi polikistik böbrek hastalığıdır.

Belirtileri;

  • Bu hastaların önemli yakınmalarından biri de kistlerin büyümesi sonucu gelişen ağrılardır.
  • Böbrek fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle antienflamatuar ilaçlardan sakınmak gerekir.
  • Bu hastaların böbrek kistlerinin yanında özellikle karaciğer önde olmak üzere diğer organlarda kistler, beyinde anevrizmalar (baloncuklar), kalın barsakta cepçikler, kalp kapak hastalıkları ve fıtıklar oldukça sık görülür.
  • Yüksek tansiyon bu hastalarda böbrek yetmezliğine gidişi kolaylaştıran bir faktördür. Bu nedenle hastalığın seyrini yavaşlatmak açısından hastaların tansiyon kontrolünün büyük yararı vardır.Ayrıca sigara içen böbrek hastalarında böbrek yetersizliği daha kolay geliştiğinden dolayı hastalar kesinlikle sigara içmemelidirler.

Tedavi Yöntemleri;

  • Polikistik böbrek hastalığında cerrahi tedavi yapılmamalıdır. Bu şekilde yapılan işlemler sonrasında kistlerin tekrar oluşabildiği bilinmektedir. Bununla birlikte, nadir bir durum olarak çok büyük hacimlere ulaşıp etrafa baskı yapan kistler saptanırsa ya da iltihaplanan bir kist veya kistler ilaç tedavisi ile düzelmiyorsa, soruna yol açan kist veya kistler boşaltılabilir.
  • Taş, enfeksiyon, ağrı, kanama, yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine yönelik olarak yapılır. Bu hastaların yakınlarına da ultrasonografi ile böbrek taraması yapılmalıdır. Son dönem böbrek yetmezliği gelişen vakalarda diyaliz ve böbrek nakli planlanır.
    Son yıllarda kistlerde küçülmeyi sağlayan bir ilaç üretim aşamasında olup, bu hastalığın tedavisine yönelik umudu artırmaktadır.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: