Mitral Kapak Sarkması (Prolopsusu) Nedir?

Kalpte mitral kapak adıyla bilinen kapaktaki bir defekttir. Sağlıklı bir mitral kapağında iki yaprak ya da yaprakçık vardır; bunlar açılıp kapanarak kanın yalnızca atriumdan ventriküle geçişine olanak tanır. Mitral kapak prolapsusunda, yaprakçıkların biri ya da ikisi birden normalden daha büyüktür ve kalp kanı pompaladığında düzgün şekilde kapanmazlar. Anormal kapaktan küçük bir miktar kan, sol ventrikülden sol atriuma geri kaçar, bu durum da kalpte üfürüme neden olur. Mitral kapak prolapsusu genellikle ciddi sağlık sorununa yol açmayan hafif bir bozukluktur.

                   Mitral Kapak Sarkması nedir

Belirtiler;

  • Mitral kapak prolapsusu olan hastada genellikle semptom (belirti) yoktur.
  • Görülebilen belirtiler arasında; yorgunluk, göğüste ağrılar ve kalp hızında ani ve kısa süreli artmalar (çarpıntı), arada ritim bozuklukları gibi belirtiler vardır.
  • Erişkinlerde bu belirtilerin görülme olasılığı çocuklara oranla daha yüksektir.
  • Mitral kapaktan büyük miktarda kan geriye kaçıyorsa, hastada kalp yetersizliği ortaya çıkabilir ve kalp yetmezliği geliştiğinde bunlara yönelik belirtiler başlayabilir.

Tedavi Yöntemleri;

Mitral kapak prolapsusu genellikle zararsız bir durum olduğundan, hastada çoğu zaman özel bir tedavi gerekmeyebilir. Doktor rutin kontrol muayenelerinde kalp seslerinde bir değişiklik olup olmadığını inceler ve hastanın 2-5 yılda bir kardiyolojik kontrollerinin yapılmasını ister. Nadir durumlarda kalp kapağındaki bu bozukluğun giderilmesi için cerrahi tedavi gerekebilir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: