Miyopi Nedir?

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Miyopi kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar. Gözün önden arkaya normalden uzun olduğu veya kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda gelişir. Bu sebeple resim retina yüzeyinde değil onun önünde oluşur. Miyop, gözleri kullanmak veya yormakla hiçbir ilgisi yoktur. Miyop'un en belirgin ortak neden kalıtımdır.

Miyopi nedir

Belirtiler;

  • Miyopluk kalıtsal ancak çekinik bir göz bozukluğudur. Bu nedenle,miyop anne babaların çocuklarında her zaman ortaya çıkmayabilir. Çoğu Miyop uzaktaki nesneleri zor veya bulanık görür.
  • Örneğin; otoyol tabelaları, sınıfta arka sıralarda tahta. Televizyona çok yaklaşırlar, gözlerini kısarak bakarlar. Okuma, örgü örme, bilgisayar gibi yakın işlerini rahat yaparlar.
    Kalıtımsal olabilir ve genellikle 8-10 yaş cıvarı ortaya çıkar. Tipik olarak vücut gelişimine bağlı olarak 20’li yaşlara kadar değişik oranlarda miyop ilerleyebilir. Daha sonra durur veya daha yavaş ilerler. Toplumun yaklaşık %40’ı değişik derecelerde miyoptur.

Tedavi Yöntemleri;

Gözlük veya Kontakt Lensler kullanılır. Halen en yaygın düzeltme şeklidir. Tedavi edici özellikleri yoktur. İlerlemeye etkileri yoktur. Miyop Lazer Tedavisi Lazere uygun olmayan veya 50 yaş üstü kişilere tavsiye edilir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: