Menenjit Nedir?

Menenjitler; çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu, meninkslerin akut ve kronik gidişli iltihabi hastalığıdır. Beyin ve omuriliği çevreleyen pia ve araknoid zarın iltihabi reaksiyonuna menenjit denir. Akut bakteriyal menenjit birkaç gün hatta saatler içinde gelişen başağrısı, ense sertliği, beyin-omurilik sıvısında hücresel ve biyokimyasal değişikliklerle karakterize bir klinik tablodur. Akut menenjit yapan başlıca etkenler; bakteriler, virüsler ve mantarlardır. Akut bakteriyel menenjit olguları daha çok sonbahar sonu, kıs ve ilkbahar baslangıcında görülürler. Askeri birlikler, okul yatakhaneleri ve hapishane gibi toplu yasanılan yerlerde lokal epidemiler ortaya çıkabilir.

Menenjit Nedir

Klinik belirti ve bulgular:

  • Genel infeksiyon belirtileri: Genellikle üşüme, titreme ile yükselen ateş vardır. Eklem ağrısı, fotofobi, halsizlik, iştahsızlık bulunur.

Kafa içi basıncı artışı belirtileri;

  • İnflamasyona bağlı beyin ödemi, baş ağrısı olur. Gözde papil ödemi, venlerde dolgunluk olabilir. Kafa içi basınç artışına bağlı olarak kalp atım sayısında azalma (bradikardi) olabilir.
  • Meninks irritasyon belirtileri; Ense sertliği, patolojik refleksler.
  • Mental ve sinirsel belirtiler:
  • Hafif bilinç bulanıklığından komaya kadar giden bilinç değişiklikleri görülür.
  • Öfori, delirium, ajitasyon bazende apati, depresyon, letarji olabilir. Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, disfaji, konvülsiyon gelişebilir.
  • Mesane paralizisi ve sfinkter bozukluğu sonucu idrar retansiyonu bazen de idrar ve gaita inkontinansı olabilir.
  • Solunum merkezinin etkilenmesi ile solunum felci görülebilir.

Tedavi Yöntemleri;

Hasta bakımı yapılmalı, destekleyici ve semptomatik tedavi verilmeli, özgül antibiyotik tedavisi verilmeli. Bakteriyel menenjit acil bir hastalıktır ve menenjit düsünülen hastada tedavi hemen baslanmalıdır. Antibiyotik tedavisine baslamak için mikrobiyolojik ve serolojik testlerin sonuçlanması beklenmemeli ve kullanılacak antibiyotiklerin ilk dozu 30 dakika içinde verilmelidir.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: