Kendine Güvenen İnsanların 5 Alışkanlığı

Makaleler > Nöroloji - Psikiyatri

Kendine Güvenen İnsanların 5 Alışkanlığı

Her daim kedinize güvenemiyorsanız endileşelenmeyin. Bu cümle kulağa pek motive edici gelmese de DR. Alice Boyes, insanın işini en iyi biçimde yapması için hem kendine güvenmesi hem de kendinden şüphe duyması gerektiğini bize anlatıyor. Biraz kendinden şüphe duymak, daha fazla şey öğrenmemiz veya bir şeyde daha çok çalışmanız gerektiğini söylüyor.

Kendine güvenen insanların 5 alışkanlığı
Gelecekteki kişiliğinize karşı biraz şefkat gösterin. Gelecek kişiliğiniz için özen göstermek, bu öğleden sonra benzin deposunu fullemek kadar kısa vadeli fiilleri kapsayabilir, çünkü yarın sabah yoğun bir sabah geçireceksinizdir ya da yaşlandıkça daha sağlıklı olmak için şimdi egzersiz yapmak gibi uzun vadeli bir hedef de olabilir. “Egzersiz yapmak istemiyorum.” diyebilirsiniz tabi ki. Ama gelecekte eminim kendinizi takdir edeceksinizdir.

Kendi kendinize şefkatli ve gerçekçi konuşmalara alıştırın. Unutmayın kendinize şefkatli konuşurken kendinize acımıyorsunuz, gerçeğe iyimserlikle yaklaşıyorsunuz! Ne zaman acı çektiğinizi, kendinizi rahatlattığınızı ve kendinize “ yarın yeni bir gün” olduğunu söylemelisiniz böylece kendinizi tercih ettiğiniz, şekilde idare edemediğinizde bile kendinizi kabul etmenize yardım edersiniz.

Kendine güvenen insanların alışkanlıkları

Önce Anlamaya Çalış Sonra Anlaşılmaya Çalış

Stephan R. Covey’inde özellikle bahsettiği öneriler arasındada yer alan bu alışkanlık birinin ihtiyaçlarını anlayıp çözüm sunmak onu konuşarak ikna etmeye çalışmaktan daha akıllıca olduğu üzerinedir. Karşınızdakinin ne istediğini ve hissettiğini gerçekten anlamaya çalışın. Tek önemli olanın sizin aklınızdakiler olduğunu düşünmek hatadır ve kendine güvenin işaretide değildir.

Amacınızı ve anlamlı değerlerinizi ve hedeflerinizi hatırlayın. Hedefleri ve yaşam misyonunuzu kendinize, hatırlatmak, önemli araştırmalara göre size daha fazla irade, sebat ve özgüven verebilir. Değerleriniz sizi gerçek kimliğinize yönlendiriyor, kim olduğunuzun özüne işaret ediyor.

Kendine güvenen başarılı insanların alışkanlıkları

Hayır Demeyi Öğrenin

Kendine güvenen başarılı insanlar, negatifliğe ek işe ve zaman kaybı olacak aktivitelere hayır diyerek, üretkenliklerini artırmaya odaklanabileceklerini bilirler.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: