Migren Aşısı Geliyor

Makaleler > Sağlıklı Yaşam ve Fitness

Migren Aşısı Geliyor

2012 yılından beri çalışmaları devam eden aşı ABD’de onayı aldı ve satışa sunuldu. Dünyada 3 bin hasta üzerine yapılan testlere Türkiye’dende 12 kişi katıldı.
Dünya Baş Ağrısı Derneği Komite Üyesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, migren aşısının migren hastalığının tedavisi için özel olarak geliştirildiğini ve migren ataklarının gelişmesini önleyici ilk ilaç olduğunu açıkladı. Yaklaşık 500 dolar fiyat ile ABD’de kullanımına başlanan aşının Türkiye’de ruhsat alması için başvuru yapıldı. Aşının tüm etkilerini uzun vadede göreceklerini ancak bugüne kadar yapılan çalışma sonuçlarının umut verici olduğunu söyledi.

Migren Aşısı Geliyor!

Peki Migren Tam Olarak Nedir?
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamiyle normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Baş ağrısı zonklayıcı ya da nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilir ve başın tek bir yanında yerleşebilir. Bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı hassasiyet baş ağrısına eşlik edebilir. Migren kadınlarda erkeklerden daha sık görülür; kadınlarda %18.6 ve erkeklerde %6.5 oranında görülmektedir. Migrenin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Anne-babadan birinde migren varsa, çocukta da olma olasılığı %40'tır. Eğer her ikisinde de migren varsa, çocukta da %75 olasılıkla migren görülebilir.

Migren Ataklarını Durduruyor
Şimdiye kadar özel bir tedavisi bulunmadığını belirten Prof. Dr. Uludüz migren aşısı, migrene özel henüz ataklar ortaya çıkmadan atağı durdurabilen bir tedavi geliştirildi. Bu tedavinin geliştirilme aşamasında, Türkiye de bu çalışmada yer aldı. Eylül 2017 itibariyle çalışmalar sonuçlandırıldı.
Geliştirilen calcitonin gene-related peptide (CGRP) isimli migren aşısını yıl boyunca kullanarak pozitif sonuç alan sevda oral hayatındaki değişimi “yeniden doğmuş gibiyim” sözleriyle anlatıyor.

Ağrı kesiciye son
Migrende birkaç tane mekanizma bulunuyor. Bu mekanizmalar içinde enflamasyon dediğimiz bir iltihap durumunun ortaya çıkması, atak ortaya çıkacağı anda bir takım iltihap maddeleri salınıyor. O iltihap maddeleri damarlara gidiyor, damarları genişleterek ağrı atağını başlatıyor. Ancak aşının tedavi ettiği yer de burası, aşı iltihap maddelerinin salınmasını engelliyor. Böylece olayın yayılarak ağrı atağı çıkmasını ortadan kaldırıyor. Özellikle sık migren atakları olan hastalarda iyi yanıtlar veren aşı, sık sık migren ağrısı çeken hastalarda bunu sıfırlıyor ya da ayda 1-2 güne kadar düşürüyor.

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: