Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Makaleler > Sağlıklı Yaşam ve Fitness

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Bir porsiyonu 50 ila 60 kalori olan karpuz yazın hem serinlik veriyor hemde tatlı ihtiyacın giderirken aynı zamanda sağlığa pek çok faydası var. Fakat, karpuzun alınması gereken miktarı kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna kilosuna göre değişebiliyor. karpuz tüketirken miktarına dikkat edilmesi gerekiyor. Peki karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

1 porsiyonu 200 gram olan karpuzun 50 ila 60 kaloridir. Yazın hafif ve sağlıklı bir besin olan karpuz gün içinde bir öğün olarak tüketilebilir veya karpuz hafif hem de sağlıklı bir yemek için karpuz gün içinde öğünlere eklenebilir. Kişinin tüketeceği karpuz miktarı alması gereken kaloriye göre değişebilmektedir. Alınması gereken kalori de kişinin cinsiyetine göre değişebilmektedir. Alınması gereken kalori de kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değişir. Günde ortalama 2-3 porsiyon karpuzu  herkes tüketebilir.  Karpuzun içeriğinde yüksek sıvı bulunduğundan dolayı sıvı kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkat ederek tüketmeleri gerekebilmektedir. Şeker hastaları, ise aşıya kaçmamalıdır.  Çünkü meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve miktarı fazla olursa kan şekerinde istenmeyen yükselmelere neden olabilmektedir. Bu nedenle, diyabetli bireyler karpuz tüketecekleri zaman porsiyona dikkat etmeli 1 öğünde 1 porsiyondan fazla tüketmemelidir.

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

  • Günlük meyve ihtiyacını karşılar.
  • Lif içerdiğinden dolayı barğısakları çalıştırır.
  • Su içerdiği için günlük tüketmemiz gereken sıvı ihtiyacını karşılar.
  • Kırmızı meyvelerde antosiyanin ve likopen yüksektir. Bu maddeler kalp hastalıkları, kalp krizi ve bazı kanser türlerine (Özellikle de prostat) karşı koruyucudur.
  • C vitamini ve folik asit yüksektir.
  • Kırmızı meyveler inslamasyonu azaltır ve antioksidan özelliklere sahip bazı flavonnoidler içerir. Karpuzun bu nedenle hastalıklara karşı koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

 

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: