Menisküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Makaleler > Ortopedi

Menisküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her yaşta görülebilen ve pek çok farklı sebeplerle ortaya çıkabilen menisküs, gelişen sağlık teknolojisi sayesinde  oldukça kolay tedavi yöntemlerine sahiptir.

Menisküs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Menisküsler diz ekleminde yer alan C şeklinde kıkırdak benzeri yapılardır. Diz eklemini oluşturan iki ana kemik olan femur ve tibia arasında yer alırlar. Biri iç diğeri dış olmak üzere her dizde ikişer tane menisküs bulunur. İki kemik arasında yerleşen menisküsler bir conta gibi görev yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklenmelerden korurlar. Dize gelen yüklerin taşınması ve aktarılmasında çok önemlidirler. Ayrıca eklem yüzlerinin uyumluluğunu artırırlar ve eklem sıvısının eklem içi dolaşımına katkıda bulunurlar. Menisküsler olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite yol açarlar.
Gençlerde ve ileri yaştaki bireylerde menisküs yırtıklarının oluş şekli farklıdır. Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir.
Yıllar geçtikçe menisküsler sağlamlık ve esnekliklerini kaybederek “dejenere” olurlar. Dejenere menisküslerin çok daha kolay yırtılabilirler. İleri yaştaki bireylerde basit bir çömelme veya halıya takılma ile menisküs yırtıkları oluşabilir.
Dış menisküs, iç menisküse göre daha hareketlidir, bu nedenle iç menisküs yırtıkları daha sık görülür. Nadir de olsa, menisküslerde doğuştan şekil bozuklukları olabilir. Bu tip menisküsler yırtılmaya daha müsaittir ve çocuk yaşlarda bile belirti verebilir.

Vücudumuzun En Sıkıntılı Bölgelerinden Biri; Menisküsler

Genellikle sporcularda görülen menisküs ancak günlük hayatta görülebilmesi için ters bir hareket veya atılan yanlış bir adım ile dizin burkulması gerekir. Pek çok belirtisi olan menisküsün, en yaygın belirtisiyse ağrı, boşalma hissi ve dizde şişliktir. Büyük yırtıklarda menisküs parçası yer değiştirir ve diz içine kaçarak dizin kitlenmesine yol açar. Bu durum kişinin yürümesini zorlaştırmaktadır.

menisküs tedavisi sonrası

Belirtileri Nelerdir?

 • Menisküs yırtıkları oluşurken hastalar genellikle ani bir ağrı batma ya da yırtılma hissederler.
 • Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak ağrı dizin iç ya da dış kısmında daha belirgindir.
 • Birkaç saat içinde dizin içinde sıvı veya kan toplanmasına bağlı olarak diz ekleminde şişlik ortaya çıkar.
 • Genellikle yaralanan dizin üzerine basmak mümkündür ancak topallama vardır ve sporcular genellikle sporu bırakmak zorunda kalırlar.
 • Yaralanma şiddetli ise menisküs yırtıklarına diz ekleminin çapraz ya da yan bağlarının kopmaları da eşlik edebilir.
 • Bu durumda dizde emniyetsizlik ve boşluk hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.
 • Bazen yırtılan menisküs parçası, diz eklemini oluşturan kemiklerin arasında sıkışarak diz hareketini engeller.
 • Kilitli diz olarak bilinen bu durumda erken dönemde cerrahi tedavi yapılması gerekir.
 • Zaman geçtikçe dizdeki yaygın ağrı azalarak ilgili menisküsün üzerinde noktasal hale gelir.
 • Ağrı özellikle ani dönüşlerde ve çömelme sırasında ortaya çıkar.
 • Yırtık menisküs parçaları eklem yüzleri arasına girerek dizde takılma ve kilitlenme gibi belirtilere yol açabilir.
 • Bu beraberinde daha önceden dizde olmayan kıtırtı benzeri seslere de yol açabilir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dizin uzun dönem sağlığı için çok önemli olan görevlerini yerine getirmeleri için menisküs yırtıklarında ilk seçenek onarımdır. Menisküslerin damarlanma özellikleri nedeniyle iyileşme yetenekleri çok yüksek değildir ve menisküs yırtıklarının kabaca beşte biri tamire uygundur. Menisküs tamiri günümüzde artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.
Gençlerde menisküs yırtıklarının tedavisi çoğunlukla cerrahidir. Çok nadir görülen ve tam kat olmayan bazı küçük yırtıklar dışında menisküslerin kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur. Belirgin yakınmaları olan hastalarda cerrahi müdahale ile menisküs yırtığı onarılmaya çalışılır, eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım çıkartılır.
İleri yaştaki hastalarda menisküs yırtıklarına genellikle dizde artroz (aşınma, yıpranma, kireçlenme) eşlik eder. Bu durumda sadece menisküs yırtığına müdahale etmek sorunu tam olarak çözmeyebilir. Doktorunuz bu durumda ilaç tedavisi ile belirtilerin baskılanmasını, eklem içi enjeksiyonları, artroskopik cerrahiyi ya da artroskopi ile birlikte kemik düzeltici ameliyatlardan birine karar verecektir.

Kaslarınızı güçlendirin

Yeni sağlık teknolojileriyle beraber tedavi süreci çok kolay hale gelmiştir. Cerrahi müdahale kapalı yöntemle yapılır. Bu nedenle, hastanın iyileşme süreci daha çabuk olabilmektedir. Hastalar ameliyatın ertesi günü taburcu edilmektedir. Ameliyatta yırtık kısım çıkarılmış ise; ameliyat sonrası dönemde hasta günlük yaşamına kısa sürece döner. Ancak, menisküs yırtığına dikiş uygulanırsa, yaklaşık 3-4 hafta süreyle dize yük vermeden koltuk değneği desteği ile yürümek, kas gücü ve eklem hareketlerini kaybetmemek için fizik tedavi ve ev egzersizleri uygulamak gerekmektedir. Menisküs yırtığının oluşmaması için diz çevresi kasları güçlendirilen egzersizler yapmak, dizi zorlayıcı hareket ve aktivitelerden kaçınmak, kilo almamak ve fiziksel aktiviteler öncesinde ısınma hareketlerini yapmak çok önemlidir.

 

İstek ve Önerileriniz

Ad Soyad:

Email:

Konu:

Mesajınız: